Dette er det obligatoriske kurset i akuttmedisin i spesialiteten allmennmedisin som må tas hvert 5. år.
Formål med kurset:
Målsetningen med kurset er å trene på akuttmedisinsk tankegang, ferdighetstrening og tverrfaglig tilnærming til akuttmedisinske tilstander og utfordringer. Både kliniske kasuistikker, ren ferdighetstrening og trening på systematisk undersøkelsesmetodikk er sentralt på kurset.
Kurset er i hovedsak praktisk rettet med ferdighetstrening, kasuistikkdiskusjon, prosedyretrening og simulering i små grupper. Undervisningen ledes av leger, sykepleiere og paramedisinere med bred erfaring fra både prehospitalt arbeid og sykehus.
Kursgodkjenninger:
Lege: Godkjent av Legeforeningen som 15 timers klinisk emnekurs i videre og etterutdanning for spesialiteten allmennmedisin - akutt- og mottaksmedisin .
Læringsmål: ALM 037, 040, 065, 066, 067, 068, 069 og 070.
Sykepleier: Godkjent av Norsk sykepleierforbund som meritterende for godkjenning til klinisk spesialist i sykepleie/spesialsykepleie med 15 timer.
Helsesekretær: Godkjent av Helsesekretærforbundet som 15 timers tellende kurs til klinisk fagstige for autoriserte helsesekretærer.
Kurset meldes inn til Helsepersonellregisteret. Helsepersonell vil først se oppnådd kompetanse i HPR når e-læringskursene i akuttmedisin og volds- og overgrepshåndtering, samt praktisk kurs i akuttmedisin er registrert. Dere er ikke pålagt å ta kurs i vold- og overgrepshåndtering før kurset.