Kursgodkjenninger
I gammel ordning for spesialistutdanningen for leger, godkjennes kurset i spesialitetene
- Allmennmedisin, med 30 poeng som obligatorisk grunnkurs for leger i spesialisering.
Vi gjør oppmerksom på at fra og med 31.12.26 vil gammel ordning utgå for spesialiteten allmennmedisin.
I nåværende ordning for spesialistutdanningen for leger,
kan kurset kan bidra til læring opp mot læringsmål i spesialitetene allmennmedisin, spesifikt disse læringsmålene: ALM-020, 021, 041, 059, 077, 083 og FKM LM-001, 007 og 009.
Etterutdanning for spesialister
I etterutdanningen for spesialister godkjennes kurset i spesialitetene -Allmennmedisin, med 30 valgfrie poeng
Om kurset:
En viktig del av grunnkurs D er et langsgående gruppearbeid over 5 prosjektmøter. Gruppene blir veiledet underveis. Vi oppfordrer alle til å delta aktivt her. Det kommer alle til gode. Før kurset skal alle deltakerne forsøke å identifisere et ubesvart spørsmål fra allmennmedisinsk praksis og som man ønsker at gruppa skal arbeide videre med under kurset.
Forestill deg at du har fått et allmennpraktikerstipend på 6 måneder (som kan tas ut på heltid i et halvt år eller på deltid over et lengre tidsrom) - og at du nå kan ta fatt på et mindre forskningsprosjekt forankret i allmennmedisinsk praksis. Noter problemstillingen eller det spørsmålet som beskriver problemet du ønsker å utforske nærmere. Bring forslaget med deg til gruppearbeidet første kursdagen.
Etter at hver deltaker i gruppa har lagt fram sine tanker om mulige prosjekt, skal gruppa enes om ett felles prosjekt. I løpet av kursuka skal dette utvikles (så langt råd er) til en plan for et allmennmedisinsk forskningsprosjekt som består av:
Omforme spørsmålet til en forskbar problemstilling, utvikle et utkast til prosjektbeskrivelse for et mindre forskningsprosjekt og lage en PP-presentasjon i gruppen som legges frem under minikongressen siste dag av kurset.